Előadások

Pátratlan Hét meghívó kép kicsi

Mi az életem értelme?

Lehetnek időszakok az életünkben, amikor azt érezzük, nincs értelme az életünknek. De hogyan találhatnánk meg? És egyáltalán mitől éreznénk azt, hogy tényleg van értelme az életünknek? Másik oldalról nézve: milyen célokat érdemes kitűzni magunk elé? Melyek azok a célok, amiket ha követünk, akkor valóban egy beteljesedett élet felé haladunk? Vajon tényleg azért érdemes élni, amiért jelenleg élünk?

És Isten hogyan jön be a képbe? Ő csak asszisztál a mi céljainkhoz? Vagy a világ Teremtőjének is „van pár tippje” ahhoz, hogy az életünk végén alapvetően elégedetten nézhessük végig „életünk filmjét”? Keresztényként valóban csak annyi a célunk, hogy „túléljük” az életet és bejussunk a Mennybe? A földi életünknek nincs semmi jelentősége?

Páratlan hét 2021

21 igazság, ami lökést ad keresztény életünknek

Időről időre megfáradunk vagy megakadunk, de Isten nem mond le rólunk, hanem újra és újra szól hozzánk, és felemel bennünket. Ezt tapasztaltam meg én is. Ebben az előadás sorozatban arról szeretnék beszélni, hogy a keresztény örömhír és annak gazdag tartalma hogyan szabadít fel az élet legkülönfélébb területein: az emberi kapcsolataimban, a munkámban, a szexualitás terén, az érzelmeim megélésében és kifejezetten az Istennel való kapcsolatomban is.

3d rendering of a room with seven doors to choose

Hogyan vezet minket Isten Lelke?

“Gyakorlatilag a legfontosabb kérdés a keresztyén életben: hogyan vezet bennünket Isten Lelke a hétköznapjaink során? Hiszen ez a keresztyén élet lényege. Számos tanítás kering erről a kérdésről a különféle keresztyén körökben, és lehetséges, hogy már a kutatásba is belefáradtunk, mert elegünk van az erőlködésből, hogy Isten Lelkének hatása alá kerüljünk.
A jó hírem az, hogy nem újabb szabályokat, technikákat és módszereket fogtok hallani, amik csak erőlködéshez és végső soron kiégéshez vezetnek. Inkább a Szentlélek erejével az evangéliumi hit forradalmát akarjuk megélni ezen a héten!” – Kozák Péter

szivugyeink

Szívügyeink – Páratlan Hét 2019

Ebben az évben Kozák Péter a Fiúság Akadémia tanára, lelkész volt a hét előadója, aki már két alkalommal is remek előadást tartott a Szabad Szombaton. Az előadásokon a szívügyeinkkel foglalkoztunk, olyan kérdésekkel, amelyek leginkább meghatároznak, vagy foglalkoztatnak bennünket. Az előadások témái: Múltunk fogságában Félelmeink a feladatoktól és a felelősségvállalástól Gondolataink megzabolázása Az elégedettségről és az…

törött üveg

Minden egész eltörött…

A valóság eltörött. Mindannyian napjában sokszor szembesülünk ezzel. Sokféle módon beszélünk erről, hol balszerencseként, hol átokként, hol bénaságként, hol bukásként utalunk rá. Mindegyik egy metafora, mögötte egy képpel, amin keresztül próbálunk értelmet keresni/adni mindannak, ami körülöttünk zajlik. Az előadás arról szólt, hogy hogyan is használjuk ezeket a képeket, illetve hogy a Biblia milyen metaforákon keresztül…

ffi es no

A nőről. A férfiról.

Májusban, a szerelem hónapjában egy örökzöld témához nyúltunk – kicsit másképp. Milyen az ideális nő és férfi a közvélemény szerint? És a másik nem szerint? Mit várnak el a férfiak egy nőtől, és mit keresnek a nők egy férfiben? Tapolyai Emőke pszichológus, szexológus, coach, aki évtizedek óta végez személyes lelkigondozást többek közt párkapcsolati témában, két…

elet a halal elott

Van-e élet a halál előtt?

Sokunk számára a menny reménységét nem a keresztény élet kiteljesedése utáni vágy motiválja, hanem sokkal inkább a földi életből való kiábrándulás. De vajon a teljesség, az értelmes élet, a szeretet, öröm, békesség tényleg csak a halál utáni lét sajátja? A halál előtt pedig szükségszerűen csak az önmegtagadás, erőlködésről, lemondás, frusztrálódás, csalódás a keresztény élet meghatározó…

ki vagyok

Légy önmagad, mindenki más már foglalt!

Miközben a posztmodern az abszurditásig fokozta az én-központúság kultuszát, a ma embere paradox módon éppen arra a kérdésre nem tud válaszolni: “Ki vagyok én?”. A mai ember számára már egyáltalán nem világos, hogy az önmagunkká válás rögös útján mi az, amit módunkban áll eldönteni, választani, és mi az, amit el kellene fogadni, úgy, ahogy van.…

540Balczo-Andras

Küldetés egy életen át

A januári Szabad Szombat vendége Balczó András volt, a világ máig legjobb öttusázója, háromszoros olimpiai, tízszeres világbajnok, a Nemzet Sportolója. Feleségével, Császár Mónika tornásznővel tizenkét gyermeket nevelt fel budakeszi házukban, amelyet a saját kezével épített. Dávid Sándor 1973-ban könyvet írt róla, három évvel később Kósa Ferenc Küldetés címmel készített filmet pályafutásáról. Az alkotás hatalmas siker…

korona 5

Kereszténység és magyarság

Legtöbbünk azt tanulta az iskolában történelemből, hogy István király politikai megfontolásból lett kereszténnyé. De biztos, hogy csak politikai megfontolásról volt szó? II. Rákóczi Ferenc miért íratta a zászlajára, hogy „Istennel a hazáért és a szabadságért”? Fontos ez a sorrend, vagy nem? Történelmünkre és kultúránkra gyakran az iskolában elsajátított és a közgondolkodásba beivódott materialista szemlélettel nézünk,…

identitás

Te kinek tartod magad?

Az “identitás” egy idegen, elvont kifejezés, ezért azt hihetnénk, semmi köze hétköznapjaink harcaihoz, pusztán elmélet. Ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk… Az, hogy kinek tartjuk magunkat, hiszen erre utal ez a szó, teljesen áthatja döntéseinket, érzelemvilágunkat, önértékelésünket, alapvetően határozza meg az egész életünket, és mindannyiunk szíve mélyén ott pulzál. A világunk és sajnos az egyházak is…

aroma

Krisztus jó illata, vagy a mi izzadságszagunk?

Az életed üzenet a világ számára. Vajon miről fog beszélni? “Isten az ő kegyelmének ‘szombatjába’ hív minket, de mi állandóan a hiedelmeink hétfőjében találjuk magunkat, aztán csodálkozunk, ha már szerdára csütörtököt mondunk.” De mit is jelent a “szombati nyugalom”? Lehetséges felszabadult örömben, erőben és békességben járni a mindennapi életünk forgatagában, vagy ez (is) csak egy…

kultura

A kereszténység civilizációs hatása

A keresztény tanításon alapuló európai („nyugati”) civilizáció az elmúlt évszázadokban rendkívüli teljesítményt mutatott fel a társadalom-, és gazdaságszervezés, a tudomány és technológia, valamint az emberi jogok és művészetek fejlődése területein. Az első világháború óta azonban a nyugati kultúrában részes országok – a kereszténységbe vetett hit csökkenésével, illetve materialista világmagyarázatok terjedése hatására – demográfiailag és identitásukat…

Adam hol vagy

Ádám hol vagy? – Páratlan Hét 2018

Mai világunkban mindenről és mindenkiről szó esik, csak a férfiakról nem. Az elterjedt vélekedés szerint ők jól vannak, sőt egyesek szerint túl jól is megy nekik – a férfiak a társadalmi bajok okozói és fenntartói. Az igazság ezzel szemben az, hogy a férfiak bajban vannak, és ez alól a keresztény férfiak sem kivételek, sőt…
Gyurival Illés próféta történetének egy részét elevenítettük fel. A férfias férfi egyik legfőbb jellegzetessége, hogy képes minden nehézség és ellenállás közepette is kiállni a meggyőződése mellett…