Előadások 2018-ban

korona 5

Kereszténység és magyarság

Legtöbbünk azt tanulta az iskolában történelemből, hogy István király politikai megfontolásból lett kereszténnyé. De biztos, hogy csak politikai megfontolásról volt szó? II. Rákóczi Ferenc miért íratta a zászlajára, hogy „Istennel a hazáért és a szabadságért”? Fontos ez a sorrend, vagy nem? Történelmünkre és kultúránkra gyakran az iskolában elsajátított és a közgondolkodásba beivódott materialista szemlélettel nézünk,…

identitás

Te kinek tartod magad?

Az “identitás” egy idegen, elvont kifejezés, ezért azt hihetnénk, semmi köze hétköznapjaink harcaihoz, pusztán elmélet. Ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk… Az, hogy kinek tartjuk magunkat, hiszen erre utal ez a szó, teljesen áthatja döntéseinket, érzelemvilágunkat, önértékelésünket, alapvetően határozza meg az egész életünket, és mindannyiunk szíve mélyén ott pulzál. A világunk és sajnos az egyházak is…

aroma

Krisztus jó illata, vagy a mi izzadságszagunk?

Az életed üzenet a világ számára. Vajon miről fog beszélni? “Isten az ő kegyelmének ‘szombatjába’ hív minket, de mi állandóan a hiedelmeink hétfőjében találjuk magunkat, aztán csodálkozunk, ha már szerdára csütörtököt mondunk.” De mit is jelent a “szombati nyugalom”? Lehetséges felszabadult örömben, erőben és békességben járni a mindennapi életünk forgatagában, vagy ez (is) csak egy…

kultura

A kereszténység civilizációs hatása

A keresztény tanításon alapuló európai („nyugati”) civilizáció az elmúlt évszázadokban rendkívüli teljesítményt mutatott fel a társadalom-, és gazdaságszervezés, a tudomány és technológia, valamint az emberi jogok és művészetek fejlődése területein. Az első világháború óta azonban a nyugati kultúrában részes országok – a kereszténységbe vetett hit csökkenésével, illetve materialista világmagyarázatok terjedése hatására – demográfiailag és identitásukat…

Adam hol vagy

Ádám hol vagy? – Páratlan Hét 2018

Mai világunkban mindenről és mindenkiről szó esik, csak a férfiakról nem. Az elterjedt vélekedés szerint ők jól vannak, sőt egyesek szerint túl jól is megy nekik – a férfiak a társadalmi bajok okozói és fenntartói. Az igazság ezzel szemben az, hogy a férfiak bajban vannak, és ez alól a keresztény férfiak sem kivételek, sőt…
Gyurival Illés próféta történetének egy részét elevenítettük fel. A férfias férfi egyik legfőbb jellegzetessége, hogy képes minden nehézség és ellenállás közepette is kiállni a meggyőződése mellett…

depresszió

Szabadulás a depresszió örvényéből

A nyári szünet előtti utolsó programunkon az oly sokakat kísértő, vagy gyötrő kérdéssel, a depresszióval foglalkoztunk. Kopp Mária kutatásai szerint minden ötödik magyar krónikus stressz, illetve a lelki leszakadás állapotában van, minden harmadik pedig életminőséget rontó depressziós tüneteket mutat.

A depresszió örvénye rengeteg embert beszív hosszabb-rövidebb időre az élete során. De hogyan lehet belőle kiszabadulni? Van megoldás a reménytelenségre, az önbizalom hiányára, az élet értelmetlenségére, az értéktelenség érzésére, az önmagunk körüli forgásra és a gyakran hozzá társuló szorongásra?

Jézus_zászlóval

Magasság és mélység – Istennel a hegycsúcsokon és a siralom völgyében

Májusi programunkra Sterzer Hilda hegymászó, a Mount Everestet elsőként megmászó, minden idők eddigi legsikeresebb magyar hegymászójának, a 2013-ban a Kancsendzönga megmászását követően, a hegyen eltűnt Erőss Zsolt hegymászónak, a Hópárducnak felesége látogatott el hozzánk és osztotta meg velünk nagyon személyesen, fényképes beszámolóban azt, hogy milyen belülről a hegymászók világa. Sport, kihívás, szenvedély, halálos veszedelem, fizikai és lelki…

Two masks with different emotions in hands of the girl

A jellemfejlődés titka

Érezted már úgy, hogy kilátástalan harcot folytatsz a gyengeségeiddel, rossz szokásaiddal, bűneiddel szemben? Egyáltalán felismered azokat vagy csak másokét látod? Ha felismerted, miért nem tudsz szabadulni tőlük? Lehet, hogy már rég belefáradtál, és talán fel is adtad a reménytelennek tűnő harcot? Úgy érzed, Isten is magadra hagyott? A történelemben néhány évtizeddel ezelőttig a siker titkát…

csalodas 3

Csalódás Istenben – Amikor rossz dolgok történnek jó emberekkel

Volt már úgy, hogy egy Isten csodalatos áldásairól, gyógyításáról, szabadításáról szóló bizonyságtétel hallgatása közben a keserűség vagy a düh fojtogatott? Keserűség afelett, hogy Isten elfeledkezett rólad, talán mégsem olyan jó, pedig azt hitted? Vagy azt gondolod, valamilyen bűnöd áll az áldások útjában és szégyellheted magad? Pedig te kerested, szolgáltad Őt, és igyekeztél odatenni magad szívvel, lélekkel, sok mindent feladva Érte?

csalad

Család – Biztosan ez Isten terve?

Ez alkalommal egy mindenkit érintő témát jártunk körül – hiszen családja mindenkinek van, volt, lesz. Mindannyian jövünk egy családból és vágyunk egy családra. Múltunk, jelenünk és jövőnk meghatározó része a család. Ott van bennünk a gondolat, hogy Isten akarata ez. De sokak tapasztalata inkább az, hogy a családhoz fájdalom, csalódás, frusztráció… kapcsolódik. Vajon a család mint…

valtozas

Kapcsolataink egészsége – Hozzáállás kérdése?

Minden fejlesztéssel kapcsolatos szakember megegyezik abban, hogy amit igazán meg kell változtatni a maradandó változás érdekében, az az attitűdünk. Ez az a réteg, ami a legnehezebben elérhető, amihez nincs direkt hozzáférésünk. Ha szeretnénk a kapcsolataink egészségéért tenni, akkor az egyik megkerülhetetlen probléma az, hogy hogyan változtassunk az attitűdünkön? Mi az az egymáshoz való hozzáállásunkban, ami…